גרין קארד הוא חלומם של מיליוני אנשים ברחבי העולם: כרטיס קטן זה, מאפשר שהייה ועבודה בארה"ב ומקנה זכויות כמעט כמו שיש לאזרחים אמריקאיים מן השורה. מי רשאי לקבל גרין קארד, איך מגישים בקשה ומידע חשוב במאמר שלפניכם.

מהו גרין קארד?

כל אזרח זר, המבקש להישאר בארה"ב לזמן ארוך, חייב בהוצאת ויזת הגירה. לאחר תקופה מסוימת, כשכל מקרה לגופו, תוכלו תחת ויזה זו להגיש בקשה לגרין קארד. כמובן שתוכלו כבר מההתחלה להגיש בקשה לגרין קארד ולהתחיל את התהליך מהארץ. עם זאת, רק לאחר תקופה ארוכה של שהייה בארה"ב תחת ויזת הגירה, תקופה הנקראת גם "תקופת ניסיון", תהיו רשאים להגיש בקשה לאזרחות.

גרין קארד הוא השלב האחרון לפני קבלת האזרחות ובעזרתו תוכלו להישאר בארה"ב, לצאת ולהכנס ללא הגבלה ולעבוד בכל תחום שתרצו.

הגרלת הגרין קארד

ההגרלה השנתית לקבלת גרין קארד היא הגרלה המאפשרת ל-55,000 אנשים מרחבי העולם לזכות בזכויות הגירה לארה"ב. אין עלות להשתתפות בהגרלה זו, אך ישנן חברות שישמחו לעזור לכם במילוי הטפסים הרבים באנגלית.

שימו לב: השגרירות או נציגי הרשויות לעולם לא ישלחו לכם אימייל המודיע על הזכייה – רק בעצמכם תוכלו להיכנס לאתר המיוחד, להכניס את הקוד שלכם ולבדוק האם זכיתם.

תנאי זכאות לגרין קארד

בקשת גרין קארד מתוקף קרבה משפחתית

  • בת או בן זוג או קרובי משפחה מדרגה ראשונה של אזרח אמריקאי או תושב קבע בעל גרין קארד.
  • ארוס או ארוסה של אזרח או אזרחית אמריקאי/ת.

בקשת גרין קארד מתוקף עבודה בארה"ב

  • עובדים במקצועות מסוימים המועסקים על ידי חברה אמריקאית.
  • אנשים בעלי ממון המעוניינים להשקיע סכום גדול בארה"ב ואינם מתכוונים להיכנס לשוק העבודה האמריקאי.

שלבי הגשת בקשה

לאנשים המבקשים ויזות הגירה וגרין קארד, הפנייה נעשית רק לסניף מיוחד בשיקגו ולא דרך השגרירויות בארץ. ישנם מקרים חריגים בהם תוכלו להגיש את בקשתכם גם בארץ וכל מקרה ייבדק לגופו. על מנת לקבל עזרה עם הטפסים, פנו אך ורק לשגרירות בירושלים. השגרירות בתל אביב לא עוסקת בנושאי הגירה ולא תוכל לסייע לכם.

שלב ראשון הוא מילוי טופס הבקשה על ידי אזרח אמריקאי המבקש גרין קארד עבורכם. טופס זה נקרא טופס I-130 ורק אזרחים אמריקאים רשאים למלא ולהגיש אותו עבור אזרחים זרים.

בנוסף למילוי הטופס, תתבקשו לספק מסמכים נוספים. מסמכים אלו חייבים להיות מקוריים וחתומים על ידי הרשויות, לפי הצורך. בנוסף על האזרח הזר עבורו מגישים את הבקשה לעבור בדיקות רפואיות מקיפות.

בשלב הבא יש להודיע לשגרירות שאתם מוכנים לראיון. האזרח האמריקאי, המבקש את הגרין קארד עבור קרוב המשפחה או העובד, הוא זה שצריך להגיע לראיון בשגרירות. במרבית המקרים, הויזה אינה מאושרת ביום הראיון ויש צורך במסמכים נוספים.

לאחר מספר ביקורים בשגרירות ואישור לקבלת הויזה, יישלח אליכם הדרכון חזרה יחד עם חבילת מסמכים, אותה תתבקשו להשאיר סגורה עד שנציגי רשויות ההגירה בארה"ב יפתחו אותה. תהליך זה לוקח כחודשיים.

כאשר תקבלו את ויזת ההגירה, תוכלו לעבור לארה"ב ולעבוד בכל עבודה חוקית. לאחר כשנתיים, תהיו רשאים להגיש את הבקשה לגרין קארד.

ההליך הוא יחסית פשוט: עליכם להוכיח שאתם אכן גרים בארה"ב, משלמים מיסים, לא מהווים נטל על החברה, לא מעורבים בפעילות בלתי חוקית וכדומה. כשהגרין קארד יהיה בידכם, תוכלו לחיות בארה"ב ממש כמו כל אזרח אמריקאי אחר למעט האפשרות להצביע בבחירות. הגרין קארד, כאמור, הוא השלב האחרון לפני קבלת האזרחות ולמעשה, השלב החשוב ביותר.