הגירה לארה"ב היא מהלך מורכב הדורש המון תכנון ומחשבה מראש. ישנן ויזות הגירה שונות אך את כולן צריך להגיש אזרח אמריקאי או תושב קבע. מבין ויזות ההגירה ישנן ויזות על סמך נישואין, אירוסין, אימוץ ילדים, או אלו שנבחרו דרך הגרלת הויזות של ארה"ב.

איך מגישים בקשה לויזה ואיזו ויזה מתאימה לכם? לפניכם כל האינפורמציה הנדרשת.

למי מיועדת הויזה?

ויזת הגירה לארה"ב מיודעת לאנשים העומדים בקריטריונים הבאים:

  • בן או בת זוג או קרוב משפחה בדרגה ראשונה של אזרח אמריקאי או תושב קבע בעל גרין קארד.
  • ארוס/ה של אזרח אמריקאי.
  • אנשים בעלי מקצוע מסוים המועסקים בארה"ב בחברה אמריקאית.
  • אנשים שנבחרו דרך תוכנית הלוטו של ויזת (DV – Diversity Visa).

עקרונית, כל אזרח זר המבקש להגר לארה"ב צריכים אזרח אמריקאי שיגיש עבורם את הבקשה. ויזת DV היא היוצא דופן היחיד בנושא זה.

סוגי ויזות הגירה לארה"ב

ויזות על בסיס משפחתי:

  • הגירה משפחתית – הגשת בקשה ע"י אזרח אמריקאי והוכחה שהוא או היא יכולים לממן את השהייה שלכם בארה"ב. ויזה מסוג זה דורשת קרוב משפחה בעל ממון המוכן לחתום סוג של ערבות עבורכם.
  • בן או בת זוג – בעל או אישה של אזרח או אזרחית אמריקאי/ת רשאים להגר לארה"ב תחת ויזה.
  • אירוסין – אזרחים אמריקאים רשאים להביא בן או בת זוג לארה"ב על מנת להינשא להם.
  • בן או בת זוג של תושב קבע – ויזה הניתנת לתושבי קבע החיים בארה"ב כמה שנים.

ויזות על בסיס עבודה:

  • ויזות לשכירים – בכל שנה כ-140,000 ויזות ניתנות לאנשים על בסיס עבודה. ויזת הגירה זו ניתנת בדרך כלל לאנשים בעלי יכולות מיוחדות בתחומים של מדע, אמנות או עסקים, לפרופסורים, מנהלים או אנשי עסקים בעלי יכולות מיוחדות.
  • ויזות למשקיעים – ניתנות לאנשים המעוניינים להשקיע סכומים גדולים בארה"ב ואינם מתכוונים לבקש ויזת עבודה.

ויזות נוספות:

ויזות DV ניתנות לפי הגרלה. תוכנית זו מציעה 55,000 מקומות בשנה וניתן לנסות את מזלכם דרך אתר השגרירות בירושלים. שימו לב! השתתפות בהגרלה אינה עולה כסף. אם מישהו טוען בפניכם אחרת, אנא דווחו על כך לשגרירות ארה"ב. עם זאת, השתתפות בהגרלה דורשת מילוי טפסים באנגלית והגשה של מסמכים רבים.

שלבי הגשת בקשה

שימו לב! רק הקונסוליה האמריקאית בירושלים מטפלת בענייני הגירה. שגרירות ארה"ב בתל אביב לא תוכל לעזור לכם עם הטפסים או בשאלות. שגרירות ירושלים יכולה לעזור בשאלות ואליה גם תגיעו לראיון במקרה הצורך, אך על מנת להגיש את הבקשה עקבו אחר ההוראות הבאות:

על מנת לקבל ויזת הגירה לארה"ב, תתבקשו למלא ולהגיש טופס בקשה מסוג I-130. כאמור, רק אזרחים אמריקאים רשאים להגיש בקשה לויזה הגירה עבור קרוב משפחה או עובד. החל מאוגוסט 2011 כל אזרח אמריקאי המתגורר בישראל ומעוניין להגיש בקשה עבור קרוב, מחויב לעשות זאת דרך ה – USCIS שבשיקגו, אילינוי. ישנם מקרים חריגים בהם כן ניתן להגיש בקשות עם השגרירות בירושלים, אך כל מקרה נבדק לגופו.

על מנת להגיש בקשה לשגרירות בארץ, פנו לשגרירות ארה"ב שבירושלים. רק לאחר ששלחתם את הטופס לשיקגו והוא אושר, תוכלו להמשיך את התהליך בארץ.

בעת מילוי הטופס, תקבלו רשימה של מסמכים אשר עליכם להביא אתכם לשגרירות לראיון. בנוסף על המהגר לעבור בדיקות רפואיות. אחרי שאספתם את כל המסמכים הדרושים, זו אחריותכם להודיע לשגרירות שאתם מוכנים להגיע.

אין על המהגר להגיע לראיון – רק האזרח האמריקאי המבקש ויזה עבורו להגיע, אלא אם כן בקשו מכם אחרת. רוב הבקשות אינן מאושרות באותו היום ורוב הסיכויים הם שמבקש הויזה יאלץ לבקר שוב בשגרירות עם מסמכים נוספים.

כמו בתל אביב, גם שגרירות ארה"ב בירושלים תעביר אתכם בדיקות ביטחוניות רציניות לפני שתוכלו להיכנס. קראו את המאמר שלנו על יום הראיון בשגרירות בכדי לקבל מידע נוסף.

לאחר שאספתם מספיק אינפורמציה ובמידה והויזה אושרה, תקבלו חזרה הביתה את הדרכון עם הויזה בדואר שליחים לאחר כשבוע, יחד עם חבילת מסמכים לרשויות ההגירה בארה"ב. אל תפתחו חבילה זו – היא מיודעת לאנשי ההגירה שיפתחו אותה לכשתגיעו לארה"ב.

סך כל התהליך לוקח 6-12 שבועות, אם יוצאים מהכלל כמובן. על מנת לעבור את התהליך בשלום, דאגו להצטייד בכל המסמכים המקוריים, להגיע בזמן ולא לאבד סבלנות.