מדיניות ממשלת ההגירה של ארה"ב היא זו שאחראית על כל הליך חלוקת הוויזות למבקרים בה. ארה"ב מחלקת את הויזה לסוגים שונים המותאמים לכל אדם בהתאם לסיבת ההגעה שלו למדינה. בכתבה הבאה, כל המידע הדרוש לכם להוצאת ויזה ללימודים לא אקדמיים מסוג M.

למי מיועדת הויזה?

ויזת M מיועדת עבור מי שמעוניין ללמוד בארה"ב במוסד לימודים שאינו אקדמי או אינו מוכר על ידי ממשלת ארה"ב כמוסד להשכלה גבוהה. מדובר בלימודים שאופיים אינו בהכרח אקדמי אך הם לימודים מקצועיים לכל דבר כגון לימודים בבתי ספר מקצועיים למנהל עסקים, לעיצוב פנים ועוד.

ויזה זו הכרחית על מנת להכנס לתוך שטחה של ארה"ב ולשהות במהלך כל תקופת הלימודים במדינה, באופן חוקי.

תנאי זכאות לויזה

לפני שניתן להגיש בקשה לויזה מסוג M יש צורך להציג הוכחה כי התקבלתם לבית ספר או מוסד מקצועי לא מוכר בארה"ב וכי בכוונתכם ללמוד שם. כל קבלה למוסד לימודים אקדמי או לבית ספר מסוג אחר, מצריכה ויזה מסוג אחר.

כמו כן, מלבד הוכחה שהתקבלתם, תדרשו להציג שני דברים חשובים נוספים: האחד, הוכחה שביכולתכם לכלכל עצמכם בתקופת השהייה בארה"ב, והשני הוכחה לכך שבכוונתכם לחזור בתום תקופת הלימודים לארץ. את כל אלה עליכם להוכיח על ידי הצגת טפסים רלוונטיים שיעידו על אמיתות דבריכם. ללא הוכחות כאלה, לא תהיו זכאים לקבלת הויזה.

שלבי הגשת בקשה

מילוי טופס בקשה לויזה

כפי שנעשה בכל הליך של בקשת ויזה מכל סוג שהוא, גם כאן צריך להתחיל את הליך בקשת הויזה ע"י מילוי טופס DS-160 שהינו טופס בקשה כללי לויזה . ראשית יש לפתוח מספר חשבון באתר האינטרנט של ממשלת ההגירה של ארצות הברית ולאחר מכן למלא את הטופס על פי הנדרש.

תשלום אגרות ויזה

תשלום אגרת הויזה MRV

אגרה זו היא למעשה תשלום חובה שיש לשלם על עצם הליך הבקשה של הויזה. בקשתכם מטופלת על ידי פקידי הגירה, ללא קשר לסירובה או אישורה בסופה. לכן ארה"ב גובה את אגרה זו בתמורה לעבודתם של פקידי ההגירה שמעבדים את הטופס והפרטים שמולאו בו ומעבירים אותה לשגרירות ארה"ב בישראל. גובה האגרה הוא 160$ ומדובר בתשלום חד פעמי, שלא ניתן לקבל עליו החזר, גם אם סורבה בקשתכם לוויזה.

תשלום אגרת SEVIS

תשלום אגרת SEVIS חד פעמית הקיימת עבור ויזות של סטודנטים או חילופי מבקרים בלבד. גובה האגרה הוא 200$ ויש לשלמה באותו המועד בו תשלמו את אגרת ה-MRV. תשלום האגרה נועד להכניס אתכם למאגר המערכת העוקבת אחר פעילותם והתנהלותם של סטודנטים זרים בארה"ב.

ראיון בשגרירות ארה"ב

בעת הגשת הבקשה ומילוי הטפסים, תדרשו לקבוע גם תור לראיון בשגרירות ארה"ב בישראל. אל הראיון יש להביא את כלל המסמכים הרלוונטיים לבקשת הויזה, במהלך הראיון יוחלט האם לאשר את הבקשה לוויזה או לא.

המסמכים הנדרשים

להלן רשימת המסמכים הנדרשים לבקשת ויזה ללימודים לא אקדמיים:

  • טופס DS-160 – טופס הבקשה הרשמי לוויזה.
  • טופס I20 – הטופס המשמעותי עבור ויזה מסוג M. יש להביא את הטופס המקורי החתום על ידי מוסד הלימודים. הטופס הוא האישור שהתקלתם למוסד הלימודים וכי אכן המוסד הלימודי מעוניין בכם כסטודנטים מן המניין.
  • הוכחות כלכליות – תלושי שכר, תדפיסי בנק, טופס המעיד על קבלת מלגה או מימון ממקור חיצוני ועוד.
  • הוכחות נגד הגירה – מכתב ממעסיקים קודמים או נוכחיים בארץ, תלושי שכר של החודשים האחרונים שקדמו להגשת הבקשה, טפסים המעידים על נכסים (דירה, רכב ועוד), תעודות נישואין, תעודות לידה של ילדים במידה, הוכחות לקיומו של עסק בארץ הרשום על שמכם או בניהולכם ועוד.

ויזת לימודים לא אקדמאיים – מידע נוסף

עבודה בארה"ב על ויזת M

העבודה מותרת רק אם מדובר בעבודה הנדרשת במסגרת הלימודים או הכשרת לימודית. כמו כן, אין להתחיל לעבוד ללא אישורו של אגף שירותי ההגירה מכיוון שעבודה ללא אישור מיוחד נחשבת כעבירה ואינה חוקית.

ויזות נלוות לבני משפחה

ויזות נלוות מיועדות לבני או בנות הזוג של מי שעתיד ללמוד בארה"ב או עבור ילדיו אם הם מתחת לגיל 21. ויזה נלווית נקראת ויזה מסוג M2 ומומלץ להגישה יחדיו עם הבקשה של ויזת הלימודים של ההורה או בן הזוג, בכדי להעלות את הסיכויים לאישור של כלל הוויזות. כמו בכל ויזה אחרת, גם כאן נדרשת הוכחה של קשר משפחתי – נישואין או הורות וכן תשלום של אגרת MRV.

מועד הכניסה לארה"ב

במידה ואושרה ויזת M ניתן להכנס לארה"ב כ-30 יום לפני התחלת הלימודים.

זמן שהייה בארה"ב

השהייה היא לכל אורך תקופת הלימודים המתוכננת במוסד הלימודי וכן היא מוגבלת לשנה. כך שמידה ועברה שנה תאלצו לחדש את בקשת הויזה או לעזוב את ארה"ב. במידה והלימודים נמשכים פחות משנה, תוכלו להאריך את שהייתכם עד 30 יום לאחר תום הלימודים, כל עוד אינכם עוברים את מגבלת השנה.