חולמים על מגורים ועבודה בארה"ב? הצעד הראשון בהגשמת החלום הוא להשיג ויזת עבודה. איך משיגים ויזה כזו ומה אתם צריכים לדעת לפני שאתם מתחילים את התהליך הארוך והמסובך? אספנו עבורכם מידע עדכני שיעזור לכם להשיג את הויזה הנחשקת.

למי מיועדת הויזה?

ויזת עבודה לארה"ב מיועדת עבור אנשים בעלי כישורים מיוחדים, עובדי חברות בינלאומיות עם סניף בארה"ב, ספורטאים, אמנים ועוד. ויזות עבודה לא מחולקות באופן שרירותי וחשוב להגיש את הבקשה כחודשיים לפני הנסיעה ולהכין את כל המסמכים בצורה מסודרת.

רשימת ויזות למטרות עבודה בארה"ב

ישנן מספר ויזות עבודה המתאימות למצבי תעסוקה מגוונים. לכל אחת מהויזות תנאי זכאות שונים:

  • עובד מיומן (H) – ויזה זו ניתנת לעובדים זמניים, שאין בכוונתם להגר לארה"ב. עליכם להוכיח כי הוגש טופס I-29 בשמכם ושטופס זו אושרה ע"י ה-USCIS (פירוט מורחב בהמשך). יש להוכיח שאתם הנכם מוסמכים לביצוע התפקיד, בעזרת הצגת תעודות אקדמאיות, או הוכחות על ניסיון תעסוקתי קודם, הרלוונטי לחברה. ויזות אלו מתאימות לאנשים העוסקים בהיי טק, הנדסה, יזמות או ניהול.
    שימו לב – ארה"ב מציעה בקלות יחסית ויזות לעובדים העוסקים ברפואה או סיעוד.
  • עובד המשנה מיקום עבודה במסגרת החברה (L) – ויזה שמטרתה לעזור לחברות אמריקאיות להעביר באופן זמני עובדים מיומנים, על מנת להרחיב את היצוא מארה"ב, לשפר את הניהול ואת יכולתה של החברה להתחרות מול שווקים בחו"ל. עליכם להוכיח כי אכן הוגשה בקשה ע"י המעסיק שלכם ל- USCIS לקבלת סטטוס L.
  • אדם בעל כישורים מיוחדים (O) – ויזה זו מתאימה לאנשים בעלי יכולות יוצאות דופן בתחומים שונים הכוללים מדעים, אמנות, ספורט, חינוך, עסקים או קולנוע. לאנשי קולנוע וטלוויזיה רשאים גם להצטרף אנשי צוות החיוניים להפקה.
  • ספורטאים, אמנים, או בדרנים מקצועיים (P) – ויזה הניתנת לספורטאים, בדרנים ואנשי צוות חיוניים. ויזה זו מקנה לבדרנים אישור חד פעמי בעוד שספורטאים זכאים לקבל ויזה לחמש שנים. לקבוצות המגיעות יחד יינתן אישור של עד חצי שנה שהייה.

ויזות עבודה נוספות

שלבי הגשת בקשה

כצעד ראשון, על המעסיק או נותן החסות שלכם לפנות ישירות למחלקת ביטחון פנים של שרותי האזרוח וההגירה האמריקאים (USCIS) ולקבל מהם אישור. רק לאחר מכן תוכלו להגיש את הבקשה בארץ. לאחר שאושרה הבקשה ע"י משרד ההגירה, תוכלו להתחיל למלא את הטופס לויזה שלכם.

אנו מבקשים להדגיש כי השגרירות בישראל מקבלת אלפי טפסים וחשוב למלא אותם בצורה מסודרת ומדויקת. טפסים שלא מולאו נכונה יפסלו.

טופס הבקשה הוא טופס ארוך באנגלית, בו תדרשו לענות על שאלות אישיות רבות, לפי סוג ויזת העבודה המתאימה לכם. לאחר מילוי הטפסים תדרשו לשלם אגרה העומדת על 190$ ולקבוע תור לשגרירות לראיון אישי.

בראיון זה ישאל אתכם נציג השגרירות מספר שאלות בנוגע למטרת הביקור, מקום העבודה בישראל וזה שבארה"ב ועוד שאלות כלליות. הקונסול הוא שמחליט האם תאושר הויזה או לא והוא קובע זאת על פי הרושם שתרצו בראיון והטפסים והמסמכים שסיפקתם. אם לא תקבלו אישור לויזה תאלצו להגיש את הבקשה מחדש ולשלם את האגרה שוב.

המסמכים הנדרשים

המסמכים שאותם תדרשו להציג בשגרירות הם דרכון בתוקף, טופס הבקשה לויזה, קבלה המוכיחה את תשלום האגרה וטפסי האישור של I-29. שגרירות ארה"ב לא תאשר בקשות שנראות להם שקריות או לא אמינות. חשוב להוכיח לשגרירות כי בכוונתכם לחזור לישראל לאחר סיום העבודה ושאין בכוונתכם להישאר ולעבוד בצורה לא חוקית.

הוכיחו לשגרירות את כוונותיכם בעזרת מסמכים המציגים קשרים חזקים שיש לכם בישראל כגון משפחה, לימודים, עסקים, עבודה, דירה שבבעלותכם או חוזה שכירות וכדומה.

יחד עם המסמכים הנדרשים, עליכם להביא עמכם תמונת פספורט עדכנית העונה על דרישות השגרירות. מידע נוסף תוכלו למצוא באתר שלנו. תמונה לא תקינה עלולה לפסול את הבקשה או לעקב את הנפקת הויזה. הראיון לויזה בשגרירות אורך כמספר דקות בלבד. במקרה שהויזה אושרה, תתבקשו להשאיר את הדרכון במקום והוא ישלח אליכם חזרה תוך מספר ימים.

עבודה בלתי חוקית בארה"ב

עבודה לא חוקית בארה"ב יכולה לפתות צעירים רבים, אך עלולה להביא לתוצאות קשות של שלילת הויזה, מעצר וקנס גבוה. ישראלים שנתפסים עובדים בעבודה לא חוקית מוצאים את עצמם על מטוס לישראל וכנראה שלעולם לא יוכלו לבקר יותר בארה"ב.

בנוסף, הסיבה שלישראלים לא ניתן פטור מויזה כמו שניתן לאזרחי מדינות אחרות היא שישראלים רבים עובדים בארה"ב בצורה לא חוקית ובכך מקשים על ישראלים אחרים שמעוניינים להגיע ולעבוד או לשהות בצורה חוקית במדינה.

השורה התחתונה? אל תהמרו, השיגו מראש ויזת עבודה ותוכלו להינות מכל מה שיש לארה"ב להציע, ללא סיכונים מיותרים וללא עבירה על החוק האמריקאי.